poniedziałek, 26 maja 2014

Twórczość i osobowość: jakubjankowski1992

Jakub Jankowski Analiza twórczości i osobowości część pierwsza 
Analiza twórczości filmowej oraz odbiór przez środowisko gejowskie 


Od jakiegoś czasu postać Jakuba Jankowskiego zdobywa coraz większą popularność w polskim Internecie. Niestety, mało kto jest w stanie zmierzyć się z fenomenem tego blogera, pisarza, a także twórcy krótkich filmików obyczajowych wrzucanych na You Tube.
Jakub Jankowski(rocznik 1992) pochodzi z Koszalina, jak sam często przyznaje: „najbardziej zgniłego moralnie miasta w Polsce”. Ile w tym prawdy, nie mnie oceniać. Chociaż wszystko wskazuje na prawdziwość tych słów. Z tych regionów wywodzą się także inne freaki np. mężczyzna chodzący w ubraniach zarezerwowanych kulturowo dla kobiet, czy kolega Jakuba, który szokuje otoczenie swoimi stylizacjami modowymi.
Jakub Jankowski prowadzi bloga na którym zawarł swoje główne poglądy na obyczajowość. Z polskiej perspektywy wywołują one niemały szok, nawet wśród wydawać by się mogło tolerancyjnych środowisk lewackich w naszym kraju.
Na portalach hostingowych umieszczał także swoje opowiadania w formie pliku PDF, które były do pobranie za darmo. Opowiadania równie szokujące dla większości Polaków, co i blogi poglądowe. Najbardziej znanym i kultowym jest Barbara Z Utrechtu. Szokujące opowiadanie o kobiecie czerpiącej satysfakcję seksualną z dokonywania aborcji oraz bezczeszczenia dziecięcych zwłok.
Ostatnim polem działalności Jakuba Jankowskiego są krótkie filmiki w formie vlogów umieszczane na portalu You Tube. Jest to marginalna działalność, chociaż wydaje się, że właśnie te krótkie obyczajowe wypowiedzi przyniosły mu największą sławę w polskim Internecie. Jeden z filmów doczekał się ponad stu tysięcy wyświetleń w ciągu kilku miesięcy! Mało znanym epizodem filmowym twórcy z Koszalina pozostaje sextape(pierwsza męska seks taśma w Polsce!) z ukazaniem stosunku oralnego. Film był przez jakiś czas dostępny na portalu hostingowym i wywołał niemały skandal wśród niektórych gejów, którzy mieli mu za złe, że robi złą robotę dla LGBT.  W tym tekście próbuję przybliżyć wyjątkową postać w polskim Internecie. Jest to jedynie próba, mały zarys pisany na szybko. Chcąc poznać Jakuba Jankowskiego należy poświecić czas na zapoznanie się z jego blogami, opowiadaniami, filmami, a może nawet samemu go zapytać w prywatnej wiadomości na facebooku. 


Twórczość filmowa Jakuba Jankowskiego(filmy umieszczane na kanale YouTube)

Jednym z pierwszych znanych mi plików video umieszczonych przez Jakuba na portalu YouTube był film pt. „Homofobia w szkole wobec mojego kolegi”(YouTube- 16 maja 2012 r.). Obecnie filmik niedostępny, uważany za białego kruka w dorobku autora „Barbary z Utrechtu”. Posiadam go w swoich archiwaliach. Film był nagrany w obronie kolegi Jakuba o pseudonimie Isiu. Niestety Isiu nie jest już kolegą Jakuba, jest innym chłopakiem jeśli chodzi o styl bycia. Oto co mówi autor w wyżej przytoczonym filmie:
„Mam kolegę który jest gejem i który jest z tego powodu prześladowany w szkole i także z tego, ponieważ się maluje. Nauczyciele uważają, że powinien się dostosować do innych, co według mnie jest zupełnie głupie. Ale najgorsze jest to, że nauczyciele nie reagują jak inni koledzy i koleżanki z klasy go traktują. Nagrywam ten filmik, ponieważ zależy mi, aby nauczyciele i uczniowie za swoje zachowanie zostali napiętnowani”(„Homofobia w szkole wobec mojego kolegi”, YouTube-16 maja 2012 r.).
Wyłania się z tego filmu Jakub Jankowski Działacz. Społecznik gotowy stanąć w obronie ludzi dyskryminowanych za bycie takimi jakimi być chcą. Video dobitnie pokazuje kontrowersyjnego autora jako człowieka zainteresowanego nie tylko samym sobą, ale tez dbającego i innych. Sam mogłem obserwować zaangażowanie Jakuba w sprawę Isia, wiem jak bardzo mu zależało na udzielenie pomocy temu chłopakowi z prowincjonalnego gimnazjum.

Drugi ze znanych mi filmów Jakuba to swego rodzaju manifest celebryty. Oddajmy głos samemu bohaterowi:
„Hej kochani, nagrywam ten filmik ponieważ kolejny raz znalazłem się na prestiżowym portalu wiocha.pl , to dla mnie w ogóle wielki zaszczyt. Jestem tam już stałym bywalcem. Myślę, że ludzie zamieszczają tam moje zdjęcia, ponieważ zazdroszczą, że mam odwagę być sobą w polskim ciemnogrodzie. Jak tak kolorowo ubieram się na co dzień, i w Polsce mieszkam, to nie jest Zachód, wierzcie mi. Na co dzień i wcale nie tylko do lasu. Dziękuję za rozsławienie mnie na portalu, dziękuję że takie zdjęcia przenikają. To pokazuje, że w Polsce żyją coraz bardziej różnorodni ludzie, różnie się ubierający”(„Jestem na wioch.pl”, YouTube-19 maja 2012 r.).
Wspomniany portal wiocha.pl to dla Jakuba Jankowskiego świetna baza promocyjna. Pierwszy raz znalazł się tam jeszcze wiosną 2011 roku, zdjęcia było podkradzione z portalu Inna Strona(obecnie Queer). Potem jeszcze kilkakrotnie gościł na tym jak sam mówi „prestiżowym portalu”. Ostatni raz w tym roku ze zdjęciem użytym jako tło na swoim koncie facebbokowym.
Ostatnimi filmami są działa mocno kontrowersyjne: filmy dotyczące Jan Pawła II(młodzieży przypomnę, że było to polski papież), czy Mariusza Trynkiewicza(słynne wyjście na wolność pedofila zbrodniarza).  Wideo nie jest już dostępne, oprócz dwóch z Janem Pawłem II. Na jednym z takich filmów Jakub mówi: „Janie Pawle Drugi”, po czym wkłada palce do ust i symuluje stosunek oralny. Film jest bardzo krótki, ale mocno kontrowersyjny dla wszystkich kochających Ojca Świętego. Omawiany film powstał wiosną 2013 roku z okazji zbliżającej się rocznicy śmierci papieża. Działo wpisuję się w modną od kilku lat twórczość szkalującą papieża. Jednak od pozostałych filmów różni się tym, że autor występuje ze swoją własną twarzą, co jest niemałym zaskoczeniem w Polsce. Wideo broniące wyjścia na wolność Trynkiewicza było dostępne na portalu YouTube i zdobyło niemałą popularność. Oczywiście film został zjechany przez Polaków- katolików jako skandalizujący i niemoralny. Komentarze mówiły same za siebie…
Jakub Jankowski w swoim dorobku ma również kilka innych nieomawianych tutaj filmików. Jeden z najsłynniejszych powstał w 2012 roku, jest to chyba pierwszy pocałunek dwóch chłopaków(Jakub całował wtedy swojego kolegę Michała) w polskim internecie, który osiągnął ponad sto tysięcy wyświetleń(na Zachodzie to standard!). Fragment innego wideo wykorzystała regionalna telewizja w mini reportażu na temat tolerancji w Kołobrzegu(mowa tutaj o krótkim filmiku w którym Jakub wypowiada się na temat tolerancji). Oprócz tego powstała sex taśma ze stosunkiem oralnym(w przygotowaniu kolejna). 


Odbiór społeczny(środowisko LGBT)

Nie da się ukryć, że postać Jakuba Jankowskiego nie każdemu się podoba. O dziwo wywołuje ona kontrowersje wśród polskich gejów, co dają upust w komentarzach na portalach gejowskich, czy w prywatnych wiadomościach na facebookowe konto Jakuba.
Pod linkiem z poglądami autora dodanym w skrajnie konserwatywnej  grupie HomoFriends na facebooku (prowadzonej na dodatek przez Pisowca-geja!) znalazły się takie m.in. komentarze:
„Mam otwarty umysł, ale dal mnie jest to przesada… Polecam zapoznać się z „opowiadaniami” autora… (Olgierd Chudy).
„Znam autora osobiści… to idiota!”(Błażej Musiał).
Oczywiście tego typu komentarzy jest na temat Jakuba o wiele więcej. Nie trzeba długo szukać. Wybrałem te najłagodniejsze które zachowałem w swoich przepastnych archiwaliach prowadzonych od wieków.
Bardzo ciekawe komentarze zostawiane były na profilu autora na fellow(gejowski portal randkowy).  Wpisów było dobre kilkaset. Niestety wyłania się z nich bardzo niekorzystny obraz LBGT w Polsce. Ludzi zaściankowych, prymitywnych, zakompleksionych itp. Niczym nieróżniących się od dresów, czy moherów. Nawołujących do „obicia mordy” autorowi opowiadań.
Wśród niemałej ilości ścieków wylewanych na postać Jakuba, ma on także swoich zwolenników. Dzięki swojej konsekwencji zdobył sobie całkiem pokaźną grupkę znajomych i „wyznawców”. Można się o tym przekonać analizując jego konto na facebooku.
Jakuba Jankowski- pierwszy odważny lewak Polski! Głoszący swoje poglądy z odsłoniętą twarzą! Wypowiadający się na tematy tak kontrowersyjne, że Polakom od samego myślenia jeżą się włosy! Stara lewaczka z suchymi piersiami! Wystrojona w peruki i balowe suknie! Mega przegięta jednostka! „Tu jest Polska!” – słyszy od ludzi go mijających. Jakub Jankowski to postać wyjątkowa na polskim bagnie. Jeśli dalej będzie konsekwentny w swoich działaniach, to zwycięży.

W Kolejnej części: analiza utworów literackich, poglądów obyczajowych oraz odbiór społeczny. 

LINKI: 

Blogi: 

1. https://mojepoglady.wordpress.com/
2. https://jakubjankowski1992.wordpress.com/

Video:
1. https://vimeo.com/63174640
2. https://vimeo.com/63174677
3. https://vimeo.com/63174571

1 komentarz: